Budowa hali magazynowej – na co zwrócić uwagę
Hale magazynowe odgrywają kluczową rolę w logistyce i przechowywaniu produktów w wielu branżach, a wraz z rozwojem sprzedaży internetowej zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny wzrosło jeszcze bardziej. Niezależnie od tego, czy budujesz nową halę magazynową, czy modernizujesz istniejącą, warto wiedzieć na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby zapewnić optymalną funkcjonalność obiektu magazynowego.
Przeznaczenie hali magazynowej
Na wstępnym etapie planowania inwestycji istotne jest ustalenie oczekiwań, jakie powinna spełniać hala magazynowa, a przede wszystkim:
- Jakie będzie przeznaczenie i wielkość obiektu?
- Czy ma mieć możliwość rozbudowy w przyszłości?
- Jaki rodzaj towaru będzie w niej przechowywany?
Gdy już znasz odpowiedź na pytania dotyczące przeznaczenia hali magazynowej, nasi doświadczeni doradcy będą mogli zaproponować rozwiązania najlepsze dla Twojej inwestycji. Funkcjonalne, realne i konkretne, a co najważniejsze – ściśle dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań. Na tym etapie możliwa jest już szacunkowa wycena hali magazynowej. Następnie można zająć się projektem hali magazynowej, który pozwoli określić i precyzyjnie zaplanować wszystkie istotne szczegóły dotyczące budowy hali magazynowej, takie jak wymiary, wybór okładziny ściennej i dachowej, ocieplenie hali magazynowej, ilości bram, okien i drzwi itp. W razie wątpliwości nasi specjaliści doradzą jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze w danym przypadku.
Podczas planowania inwestycji – budowy hali magazynowej – warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie, które w razie potrzeby możesz także szczegółowo omówić z naszymi doradcami.
1. Lokalizacja hali magazynowej
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla hali magazynowej ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tej inwestycji. Musi być ona łatwo dostępna dla dostawców i odbiorców oraz dobrze skomunikowana z drogami dojazdowymi. Ważne jest także dobre rozplanowanie podjazdów i terenu otaczającego halę magazynową, żeby umożliwić sprawne manewrowanie pojazdów dostawczych. Ponadto warto wziąć pod uwagę dostęp działki do mediów (energia elektryczna, woda, kanalizacja, gaz), szczególnie gdy hala magazynowa będzie wymagała ogrzewania lub chłodzenia (chłodnia magazynowa). W większości branż najlepiej sprawdzają się lokalizacje magazynów w pobliżu dużych miast, centrów logistycznych lub ośrodków przemysłowych.
2. Wielkość hali magazynowej i jej funkcjonalność
Rozmiary hali magazynowej powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb firmy, uwzględniając zarówno obecne, jak i przyszłe zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową, a także możliwość budowy antresoli czy wydzielenia powierzchni biurowej lub socjalnej. Ponadto istotne jest zaplanowanie odpowiedniego układu przestrzennego hali, aby uzyskać optymalizację i bezpieczeństwo pracy, ustalenie sposobu magazynowania – palety, regały magazynowe, ścieżki komunikacyjne, itp.
3. Możliwość rozbudowy i demontażu
Jeśli rozważasz w przyszłości rozwój firmy i możliwość powiększenia powierzchni magazynowej, warto uwzględnić możliwość rozbudowy hali już na etapie projektowania. Modułowe konstrukcje HalMod zapewniają szybką i prostą rozbudowę hali magazynowej – polega ona na dostawianiu kolejnych modułów do istniejącej konstrukcji. Jest to bardzo korzystna opcja dla rozwijających się firm. Z kolei w przypadku przeniesienia siedziby firmy, halę stalową HalMod można zdemontować – elementy konstrukcyjne nie tracą na jakości podczas prawidłowego demontażu i hala magazynowa może być postawiona ponownie w innej lokalizacji.
4. Wybór solidnego producenta hali magazynowej
Warto rozważyć podjęcie współpracy z firmą, która dba o najwyższą jakość oferowanych usług i konstrukcji oraz oferuje kompleksowe usługi budowy hal stalowych – od projektu i pomocy z formalnościami, aż do montażu konstrukcji i okładzin hali magazynowej. Taką firmą jest właśnie HalMod. Dzięki takiej formie współpracy możesz koncentrować się na prowadzeniu swojej firmy, a Twój magazyn powstaje pod czujnym okiem naszych specjalistów – terminowo i profesjonalnie.
Wybierając producenta hal magazynowych warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- certyfikaty i jakość stali konstrukcyjnej
- nowoczesna technologia konstrukcji stalowych
- przejrzysta wycena budowy hali magazynowej
- szybkość budowy hali stalowej
- kompleksowa realizacja projektu
- profesjonalne doradztwo na każdym etapie projektu
Współpraca z HalMod pozwala uniknąć ewentualnych błędów już na etapie wstępnych założeń i projektu, a sam proces realizacji i budowy hali przebiega w przewidywalny, z góry ustalony sposób, szybko i solidnie, bez niespodzianek i opóźnień jakie często wiążą się z budową obiektów murowanych.
Nasze stalowe konstrukcje spełniają surowe normy europejskie. Hale magazynowe budowane w systemie HalMod mogą być bezpiecznie użytkowane przez cały rok. Projekty konstrukcji stalowych HalMod uwzględniają obciążenie czynników atmosferycznych zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi, normą wiatrową PN-EN 1991-1-4 i normą śniegową PN-EN 1991-1-3.
5. Okładzina i izolacja hali magazynowej
Wybór okładziny hali magazynowej jest niezwykle ważny, musi być dostosowany do przeznaczenia obiektu, rodzaju przechowywanych towarów i ich wrażliwości na wahania temperatury, z uwzględnieniem przepisów przeciwpożarowych. Odpowiednio dobrana okładzina ścienna i dachowa (izolacja hali stalowej) oraz jej profesjonalny montaż pozwala na redukcję kosztów ogrzewania i chłodzenia w dłuższym okresie czasu.
6. Fundamenty i nośność posadzki
Przy projektowaniu fundamentów i posadzki do hali magazynowej należy uwzględnić dodatkowe obciążenie pionowe w miejscach, gdzie będzie składowany towar. Takie planowanie potencjalnego obciążenia i dostosowanie projektu pozwala na budowę solidnego i bezpiecznego obiektu, który nie będzie wymagał częstych prac konserwacyjnych.
7. Czas budowy hali magazynowej
W wielu przypadkach przedsiębiorcy chcą postawić halę magazynową jak najszybciej – rozwiązania modułowe stosowane przez HalMod zapewniają możliwość ekspresowej budowy hali magazynowej na działce inwestora. Sam montaż konstrukcji trwa zaledwie kilka dni, a stalowa hala może być montowana bez względu na warunki atmosferyczne. Dlatego jeśli Twoja inwestycja wymaga szybkiej realizacji, modułowe rozwiązania stosowane przez HalMod to najlepszy wybór.
8. Instalacje w hali magazynowej
Odpowiednie oświetlenie i wentylacja są kluczowe dla efektywnej pracy w hali magazynowej. Warto zainwestować w system oświetlenia LED, który jest energooszczędny i zapewnia równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Z kolei prawidłowa wentylacja nie tylko poprawia komfort pracy, ale też pomaga optymalizować koszty ogrzewania czy chłodzenia hali. W wielu halach magazynowych przydatne są systemy monitoringu CCTV, alarmy, systemy kontroli dostępu, które poprawią bezpieczeństwo użytkowania. Warto rozważyć instalacje solarne, które umożliwiają obniżenie kosztów energii elektrycznej. W HalMod oferujemy możliwość projektowania konstrukcji hali magazynowej pod montaż paneli fotowoltaicznych.
9. Pozwolenie na budowę hali magazynowej
Większość inwestorów decydujących się na postawienie hali magazynowej musi dopełnić formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Procedury urzędowe bywają skomplikowane i czasochłonne, szczególnie jeśli na danym terenie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego specjaliści z HalMod chętnie doradzają i pomagają inwestorom przygotować stosowne dokumenty i uzyskać pozwolenie na budowę hali magazynowej. Więcej o formalnościach przy budowie hali magazynowej przeczytasz na naszym blogu.
Hala magazynowa na zgłoszenie – bez pozwolenia na budowę
Istnieją sytuacje, w których budowa hali magazynowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – może być budowana na zgłoszenie lub nawet bez zgłoszenia. Możliwość skorzystania z opcji budowy hali magazynowej bez pozwolenia posiadają rolnicy, którzy budują halę magazynową związaną z produkcją rolną – nawet do 300 m2. Przeczytaj więcej o budowie hali magazynowej bez pozwolenia i sprawdź, czy Twoja inwestycja spełnia warunki wymagane przez prawo.
Tymczasowe hale magazynowe bez pozwolenia
Inną sytuacją, w której pojawia się możliwość budowy hali magazynowej bez pozwolenia, jest postawienie obiektu tymczasowego. Jeśli hala magazynowa będzie użytkowana w jednym miejscu krócej niż 180 dni, jako obiekt sezonowy, to nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak nawet taki tymczasowy obiekt wymaga spełnienia wielu formalności urzędowych. W praktyce hale magazynowe stalowe budowane są z myślą o użytkowaniu przez dłuższy czas, dlatego uniknięcie uzyskania pozwolenia na budowę nie sprawdzi się w tych przypadkach.
Budowa hali magazynowej – etapy
Rozważając budowę hali magazynowej należy pamiętać, że oprócz montażu samej konstrukcji konieczne jest przejście całego procesu przygotowania do budowy. Podstawowe etapy budowy hali magazynowej to:
- analiza potrzeb magazynowych firmy oraz możliwości rozwoju przyszłości
- formalności urzędowe i projekt
- badania gruntowe, przygotowanie terenu
- budowa fundamentów i posadzki
- montaż konstrukcji stalowej hali
- montaż okładzin (dachu, ścian)
- osadzanie bram, drzwi, okien
- montaż instalacji elektrycznych, sanitarnych, monitoringu
- odbiór hali do użytku
Budowa hali magazynowej to wieloetapowa inwestycja wymagająca dobrego przemyślenia i skorzystania z pomocy specjalistów z branży konstrukcji stalowych. Współpraca z solidną firmą, wybór lokalizacji, nowoczesna konstrukcja, odpowiednia okładzina, możliwość rozbudowy lub demontażu w przyszłości, instalacje oraz zapewnienie bezpieczeństwa to kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć funkcjonalną i efektywną przestrzeń magazynową, spełniającą potrzeby firmy. Nasze zaawansowane zaplecze technologiczne i doświadczeni pracownicy umożliwiają realizację każdego projektu budowy hali magazynowej na najwyższym poziomie.