Leasing i pożyczka leasingowa hal stalowych – korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców i rolników
Finansowanie hal stalowych w formie leasingu lub pożyczki leasingowej staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla klientów HalMod. W branżach takich jak przemysł, logistyka, rolnictwo czy handel hurtowy, zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową i produkcyjną stale rośnie, a pożyczka leasingowa hal stalowych oferuje szybką możliwość realizacji inwestycji. Dla wielu klientów jest to optymalne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z hali stalowej bez konieczności zamrażania poważnych środków finansowych.
Spis treści:
Pożyczka leasingowa na zakup hal stalowych – zalety
Czym jest pożyczka leasingowa hali stalowej?
Finansowanie hal stalowych – wybrane opcje
Pożyczka leasingowa, leasing operacyjny czy leasing finansowy hali stalowej?
Przykłady zastosowania hal stalowych finansowanych w formie pożyczki leasingowej lub leasingu
Jak wybrać firmę leasingową hal stalowych?
Zalety współpracy z firmą leasingową polecaną przez HalMod
Pożyczka leasingowa przy działalności gospodarczej
Pożyczka leasingowa dla rolników
Pożyczka leasingowa na zakup hal stalowych – zalety
- Szybki dostęp do przestrzeni magazynowej lub produkcyjnej bez dużego kapitału początkowego – dla przedsiębiorstw o ograniczonych środkach finansowych jest to szczególnie korzystne, ponieważ umożliwia rozwój działalności bez ryzyka dużej inwestycji początkowej.
- Elastyczność finansowa i optymalizacja kosztów – możliwość zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodu.
- Dostęp do nowoczesnych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych – dzięki finansowaniu zakupu, przedsiębiorca może wybrać konstrukcje stalowe najwyższej jakości.
- Uproszczone procedury formalne i szybka decyzja – firmy leasingowe mają mniej rygorystyczne warunki dla swoich klientów niż banki, np. odnośnie dostarczanych dokumentów i kalkulacji zdolności kredytowej.
Czym jest pożyczka leasingowa hali stalowej?
Pożyczka leasingowa na zakup hali stalowej to rozwiązanie, w którym przedsiębiorca uzyskuje dostęp do nowoczesnej i funkcjonalnej hali w zamian za spłacanie rat wraz z odsetkami. Pożyczka leasingowa udzielana jest przez wyspecjalizowane firmy leasingowe i w wielu przypadkach stanowi korzystną alternatywę dla leasingu operacyjnego lub kredytu inwestycyjnego. W przeciwieństwie do klasycznego leasingu, pożyczka leasingowa pozwala firmie uzyskać pełne prawo własności do hali stalowej od samego początku, podczas gdy spłata zobowiązania odbywa się w ratach. Wymogi formalne w przypadku pożyczki leasingowej zazwyczaj są bardziej uproszczone niż przy kredycie inwestycyjnym.Finansowanie hal stalowych – wybrane opcje
Leasing operacyjny lub finansowy oraz pożyczka leasingowa to formy finansowania zakupu hali stalowej, różniące się pod względem struktury finansowej, praw własności, a także wpływu na bilans finansowy firmy.- Leasing finansowy hal stalowych – polega na stopniowym nabywaniu własności hali przez przedsiębiorcę, a wraz z zapłaceniem ostatniej raty obiekt zazwyczaj przechodzi na własność leasingobiorcy.
- Leasing operacyjny hal stalowych – charakteryzuje się krótszym okresem leasingu oraz niższymi kosztami miesięcznymi, istnieje możliwość wykupu hali przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy.
- Pożyczka leasingowa na zakup hali stalowej – ma zastosowanie przy finansowaniu obiektów o większej wartości niż przy leasingu operacyjnym, wymaga mniej formalności i umożliwia szybszą decyzję o finansowaniu niż w przypadku kredytu, a przedmiot zakupu od razu staje się własnością przedsiębiorcy.
Pożyczka leasingowa, leasing operacyjny czy leasing finansowy hali stalowej?
W przypadku finansowania hal stalowych nie wszystkie opcje mają zastosowanie. Przykładowo leasing operacyjny może być stosowany w przypadku obiektów do kwoty 100.000 zł, np. garaży. Z kolei w przypadku większych inwestycji można zastosować pożyczkę leasingową.Leasing operacyjny | Leasing finansowy | Pożyczka leasingowa | |
Przeniesienie własności i wykup | Na koniec umowy leasingowej leasingobiorca może zdecydować się na wykup przedmiotu leasingu (np. małej hali – garażu), ale nie jest to obowiązkowe. Często przy leasingu operacyjnym cena wykupu jest wyższa niż w leasingu finansowym, ponieważ przedmiot nie jest amortyzowany przez leasingobiorcę | Po zakończeniu okresu leasingu, przedmiot zazwyczaj automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy po symbolicznej opłacie końcowej lub po całkowitym spłaceniu przedmiotu leasingu. | Przedmiot zakupu staje się własnością przedsiębiorcy od razu, podobnie jak w przypadku kredytu bankowego. Pozwala to na swobodne zarządzanie nieruchomością oraz przeprowadzenie niezbędnych adaptacji bez dodatkowych formalności. |
Amortyzacja i księgowanie | Przedmiot leasingu pozostaje w majątku leasingodawcy, a amortyzacja jest prowadzona przez firmę leasingową. Leasingobiorca zalicza opłaty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu, co umożliwia regularne odpisy w czasie trwania umowy. | Przedmiot leasingu staje się częścią majątku leasingobiorcy, który dokonuje amortyzacji. W księgach przedmiot leasingu jest traktowany jak własność leasingobiorcy. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć odsetki raty leasingowej. | Przedmiot pożyczki jest środkiem trwałym firmy, która dokonuje jego amortyzacji. Odsetki raty pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. |
Podatek VAT | VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej, co oznacza, że leasingobiorca nie musi angażować dużych środków jednorazowo. | VAT jest płatny z góry od pełnej wartości przedmiotu leasingu (podobnie jak przy zakupie), co może stanowić wyzwanie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. | Pozwala jednorazowo odliczyć VAT od kupowanego przedmiotu. |
Przykłady zastosowania hal stalowych finansowanych w formie pożyczki leasingowej lub leasingu:
- Magazyny logistyczne i dystrybucyjne – stały rozwój branży e-commerce i logistyki przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na szybko dostępne przestrzenie magazynowe.
- Zakłady produkcyjne i warsztaty – leasing lub pożyczka leasingowa hali umożliwia rozwijającym się zakładom produkcyjnym szybki dostęp do przestrzeni potrzebnej do zwiększenia mocy produkcyjnych.
- Obiekty rolnicze – w branży rolniczej finansowanie zakupu hal jest korzystnym rozwiązaniem, a nowoczesne hale stalowe umożliwiają szybką budowę obiektów inwentarskich, garaży, magazynów rolniczych itp.
Jak wybrać firmę leasingową hal stalowych?
Z myślą o klientach HalMod wybraliśmy oferty firm leasingowych, które zapewniają możliwość finansowania zakupu hal stalowych w formie pożyczki leasingowej.Zalety współpracy z firmą leasingową polecaną przez HalMod:
- jasne zasady oceny wniosku
- ocena wniosku w ciągu 3 dni roboczych od dostarczenia podpisanego wniosku
- uproszczona procedura do kwoty 100.000 euro netto (dochód na oświadczenie, bez dodatkowych dokumentów rejestrowych)
- powyżej tej kwoty wymagane dodatkowe dokumenty (dokumenty rejestrowe, dokumenty księgowe z działalności, a w przypadku rolnika nakaz, polisa, dopłaty, trzy faktury sprzedażowe
- kompleksowa opieka, doradztwo i szybka finalizacja dzięki bezpośredniej współpracy HalMod z firmą leasingową
Pożyczka leasingowa przy działalności gospodarczej:
- Pożyczka netto (minimalny wkład własny klienta wynosi wartość podatku VAT przedmiotu umowy), okres umowy maksymalnie 5 lat
- Procedura Uproszczona przy każdej z działalności gospodarczych – kwota pożyczki wysokości maksymalnie 100 tys euro netto, a klient pokrywa wartość podatku VAT jako udział własny. Dochód jest przedstawiany informacyjnie w formie oświadczenia na wniosku za ostatni pełny rok obrachunkowy (przychód i dochód), bez dokumentów rejestrowych potwierdzających działalność – sam wniosek. Okres finansowania max 5 lat.
Pożyczka leasingowa dla rolników:
- Finansowanie Brutto, od 0% wpłaty własnej, max 7 lat
- Rolnik będący płatnikiem VAT: spłata VAT maksymalnie w 4 miesiącu jako rata balonowa – po zakupie Rolnik składa Fv wraz z potwierdzeniem jej opłacenia do Urzędu Skarbowego. Ten VAT jest rozliczony i zwrócony klientowi do 3 miesięcy, następnie ten zwrot klient przeznacza na ratę do 4 miesiąca w harmonogramie.
- Rolnik niebędący płatnikiem VAT – podatek VAT rozkładany jest liniowo, możliwa spłata w ratach przez cały okres trwania umowy